ULUSLARARASI
Değişim Programları ve
Projeler

ERASMUS

İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü, 2003-2004 Akademik Yılından itibaren Erasmus -Sokrates programı ile öğrenci ve öğretim üyesi değişimi gerçekleştirmektedir. 2004-2005 yılında 7 lisans öğrencisinin Münih Teknik Üniversitesi’ne gitmesiyle başlayan bu süreç, her geçen yıl kurumumuza gelen ve giden lisans/yüksek lisans öğrenci sayısının artışıyla ivme kazanmaktadır. Mimarlık Bölümü’nün gönderdiği öğrenci sayısına bağlı olarak İstanbul Teknik Üniversitesi Türkiye’deki üniversiteler içinde Avrupa Üniversitelerine en fazla öğrenci gönderen kurum olmuştur.

Mimarlık Bölümü’ne gelen yabancı öğrenci sayısı her geçen gün artmaktadır. 2006-07 Akademik Yılı’nda 22 yabancı öğrenci Mimarlık Bölümü’nde eğitimine devam etmiştir. Avrupa Üniversiteleri ile olan ikili anlaşmalarımızın artışına bağlı olarak önümüzdeki dönemlerde bölümümüze gelen öğrenci sayısının da artacağı anlaşılmaktadır.
Mimarlık Bölümü ERASMUS Komisyonu, ERASMUS programı kapsamında bölümümüze gelen yabancı öğrencilerin ders seçimleri, kayıt işlemleri ve öğrenim sözleşmelerinin düzenlemesi; giden öğrencilere gerekli bilginin iletilmesi, öğrenim sözleşmelerinin hazırlanması; gelen öğrencilerimizin intibaklarının yapılması ile ilgili işleri yürütmektedir. Ayrıca karşı kurumlarla ikili anlaşmaların düzenlenmesi, her yıl güncellenmesi ve öğretim üyesi değişimiyle ilgili çalışmalar da ERASMUS Komisyonunun görevleri arasındadır.

İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Erasmus anlaşması olan ülkeler aşağıdaki haritadan görülebilir.

Güncel anlaşma listesi ve daha fazla bilgi için lütfen İTÜ Erasmus Ofisi web sayfasını ziyaret edin.

IAESTE Türkiye

Milletlerarası Teknik Stajyer Öğrenci Mübadelesi Birliği adı altında ülkemizde çalışmalarını sürdüren IAESTE Türkiye; akademik kurumlar, endüstri kuruluşları ve öğrenci çevrelerinin temsil edildiği bir ulusal komite desteğiyle çalışan staj değişim organizasyonudur.

IAESTE Türkiye, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı genel merkez liderliğinde 34 üniversite temsilciliğinden oluşan bir yapıdır.

1955 yılından bugüne değin 10 binden fazla Türk öğrencisine dış ülkelerde, ve yine 10 bine yakın yabancı öğrenciye ülkemizde staj imkanı sağlamış olan IAESTE hakkkında daha fazla bilgi için http://www.iaeste.itu.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

İTÜ MİMARLIK FAKÜLTESİ
MİMARLIK BÖLÜMÜ

Adres

İTÜ Taşkışla Kampüsü
Harbiye Mh. Taşkışla Cd. No:2
34367 Şişli / İstanbul

Telefon

T: 0 212 293 13 00
F: 0 212 251 48 95