Mimarlık Bölümü öğrencilerimiz, Nippon Paint tarafından düzenlenen Asya Genç Tasarımcı yarışması AYDA Türkiye 2022’de önemli dereceler elde ederek büyük bir başarıya imza attılar. 5 Kasım’da açıklanan yarışma sonucuna göre öğrencilerimizden Nursena Çolak ikincilik, Alperen Ergin üçüncülük; Elif Sude Aşkın, Salih Gül ve Onur Demir ise eşdeğer mansiyon ödüllerini kazanarak AYDA Türkiye 2022’nin toplam altı ödülünün beşini kazanma başarısını gösterdiler.

2022 teması “Yakınsama: Sıfırlama Düğmesine Basmak” olarak belirlenen AYDA Türkiye Yarışması’nda, insan ve doğa arasındaki işbirliğiyle iyi tasarım yapmak ve doğayla uyum içinde yaşamanın öğrenilmesini amaçlanmaktaydı. Bu tema kapsamında hazırlanan projeler çeşitli üniversiteler ve özel sektörden gelen profesyonellerin oluşturduğu jüri tarafından sıkı bir değerlendirmeden geçirildi.

Mimarlık ve iç mimarlık olmak üzere iki kategoride düzenlenen AYDA Türkiye 2022’nin kazananları, üç aşamalı bir eleme sürecinin sonunda belli oldu. Eylül ayında yapılan jüri toplantılarıyla final aşamasına seçilen öğrenciler, 5 Ekim tarihinde sunumlarını gerçekleştirdiler. AYDA Türkiye 2022 ödülleri Nippon Paint Türkiye firmasının İstanbul’daki genel merkezinde 5 Kasım’da yapılan törenle sahiplerini buldu.

Prof. Dr. Ayşe Şentürer ve Arş. Gör. Oya Yeşim Armağan yürütücülüğünde yapılan “Fault Museum – Field of Uninhabitable” başlıklı çalışmasıyla öğrencimiz Nursena Çolak, mimarlık kategorisinde AYDA Türkiye 2022’nin ikincilik ödülünün sahibi oldu. Doç Dr. Funda Uz, Doç. Dr. Sıdıka Aslıhan Şenel ve Arş. Gör. Erenalp Büyüktopcu’nun yürütücü olduğu “Gardentales A Common Garden for Meditativ Encounters” isimli Alperen Ergin tarafından sunulan çalışma aynı kategoride üçüncülük kazandı.

AYDA Türkiye 2022’nin mimarlık alanındaki “eşdeğer mansiyon” ödüllerini kazanan İTÜ’lü öğrencilerin başarısı da ayrıca dikkat çekti. Lisans öğrencilerimiz Elif Sude Aşkın (yürütücü: Doç. Dr. Nizam Onur Sönmez) “Lost in Aksaray” projesiyle; Salih Gül (yürütücü: Arş. Gör. Dr. Hakan Tong), “Anatomy” projesiyle ve Onur Demir de (yürütücü: Prof. Dr. Ayşe Şentürer) “Creations of the Rural” çalışmasıyla “eşdeğer mansiyon” ödülüne layık görüldüler.

AYDA Türkiye Yarışması’nın daha geniş kitlelere ulaşması için katkı sağlayan ve öğrenci katılımlarıyla yarışmayı zenginleştiren üniversiteler ve yürütücüler de yarışma kapsamında ödüllendirildi. Bu kapsamda İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Prof. Dr. Ayşe Şentürer, AYDA Türkiye 2022 mimarlık kategorisinde Katkı Ödülü’nün sahibi oldu.

Öğrencilerimizi ve akademisyenlerimizi tebrik ediyoruz.